•   Teknolojik E-Ticaret Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri
     Esentepe Mah. Bayır Sok. No:27 16130 Nilüfer / BURSA  
  • +90 (533) 727 07 45
  • ssenturk@teknolojiketicaret.com
FEVZİ ÖZÇAKMAK

Mentör, KOBİ Danışmanı

16.10.1971 de İstanbul’ da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Gölcük’te tamamladı. 1988 yılında Gölcük Endüstri Meslek Lisesi Gemi Makinaları Bölümü’nü bitirdi. 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Otomotiv Bölümünden mezun oldu. 2008 yılında başladığı Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü 2011 yılında bitirdi. Daha sonra buda yetmez dedi ve Sakarya Universitesi Muhendislik Yönetimi Yükseklisansi tamamladi. Bitirme tezi PLM nedir, faydalımıdır, gereklimidir, hangisi iyidir konusunda yazdi. Çalışma hayatına 1996 yılında İzmit te yetkili Ford servisinde, Atelye Formeni olarak başladı. 1997 – 1999 yılları arasında Hyundai Otomotiv Sanayi Şti.nde Giriş Kalite Departmanı nda İnspektör olarak çalıştı. Hyundai Asaan fabrikasına ait Giriş Kalite Kontrol prosedürünü yazdi. 1999-2011 yılları arasında Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. Şti.nde sırasıyla Uzman Memur, Metod Mühendisi, Proses Mühendisi, Proje uzmanı, Teknik problemler çözüm uzmanı, Tasarım Uzmanı olarak çalıştı. Üretim tesisi, Gövde Kaynak atelyeleri, Ambar yerleşimleri, konveyor hatları, Robotik hatlar ve manuel hatların proseslerinin tasarlanması ve devreye alınması görevlerini üstlendi. Bu süre içerisinde şirketin yeni ürün projeleri yanı sıra verimlilik projeleri ve Toplam Kalite Yönetimi projelerinde aktif rol aldı. Daha sonra içindeki Otomotiv sevdasının sesine kulak verdi ve Hexagon Mühendislik Şirketinde Uzman Tasarım Mühendisi olarak 5 yıl çalıştı. Ulaştırma sektörü için araç gövdesi tasarladı, Kapı Sistemleri Tasarım Sorumlusu olarak bir çok aracın farklı tipte kapılarını tasarladı, yeni araç gövdesi ve alt bileşenlerin tasarımlarını yaptı, üretimde Yeni Araç projelerini devreye aldı, devam eden araç projelerine üretimde ve satış sonrası problemlerinde destek verdi, Araç gövdesi alt bileşenlerinin dokümantasyon entegrasyonu yaptı. Yeni tasarlanmış alt sistemlerin, sistem test özelliklerinin oluşturulması, Doğrulama süreci ve değerlendirmelerini sağladı. Yeni tasarlanmış araç gövdesi ve alt bileşenleri için üretim analizi gerçekleştirdi. Tedarikçiler ve müşteriler tasarım sürecinin takibini yaptı. Bütün bu süreçlerin kavramsal tasarım, prototipleme, test ve üretim öncesi evreleri izledi ve sorumluluk aldı.

Kariyerine Bursa ‘da konusunda (ticari araç kapıları, kapakları, engelli giriş sistemleri, rampa, lift, basamak v.b.) Türkiye’deki en iyi yerli otomotiv yan sanayisi olan Revar Otomotiv ‘de Ürün Geliştirme ve Arge Müdürü olarak devam etti. Kendisine bağlı bulunan otuz kişilik ekibi ile Ar-Ge Merkezi Yönetimi, Yeni ürün geliştirme, Sürekli iyileştirme süreci yönetimi, Fabrika üretim sistemlerinin geliştirilmesi, Üretim maliyetlerinin azaltılması, yeni projelerin yönetimi, Ür-Ge Yönetimi, Özel makine ve teçhizatın tasarımı, Proje içinde tasarım ekibinin koordinasyonu, Yurtiçi ve yurtdışı bir iş vermek üzere alt yüklenicinin belirlenmesi, Teknik hükümlerin hazırlanması, Metod yöneticiliği (Ürün ağacı, rota, proses dökümantasyonu v.b.), PLM devreye alınması görevlerini koordine etti ve yürüttü.

Bugünlerde almış olduğu bilgi birikimlerini ve deneyimlerini Türkiye’nin yararına kendi çevresi ve Otomotiv sektörü ile paylaşmaktadır. Özellikle KOBİ ölçekli firmalara danışmanlık ve eğitim desteği vermektedir. Evli ve iki erkek çocuk babası olmasının verdiği gurur ile içindeki çocuğuda birlikte büyütmektedir.

https://www.linkedin.com/in/fozcakmak/​